Svátek má: Zbyšek

Politika

Velikost textu:

Loni třeba kandidát na prezidenta Drahoš položil věnec sám za sebe

Loni třeba kandidát na prezidenta Drahoš položil věnec sám za sebe

"Přijdete sem i za rok i kdyby to bylo s ochrankou?" zeptaly se Prvnizpravy.cz Jiřího Drahoše, který se přišel před Hlavkovu kolej poklonit památce studentů z roku 1939. Drahoše otázka narážející na ochranku náležicí prezidentovi republiky překvapila, usmál se a jednoznačně na ni neodpověděl.

Jiří Drahoš se svým vlastním věncem se poklonil památce studentů z roku 1939
17. listopadu 2018 - 08:24

Přípomeňme si rozhovor se současným senátorem Jiřím Drahošem z roku 2017 ...

Dovedete si představit, že tu za rok budete s ochrankou?

"Vím na co narážíte, ale tyto úvahy jsou hodně předčasné. Musely by stát dvě události. Ve volbě bych musel být zvolený do druhého kola a poté to druhé kolo prezidentských voleb vyhrát."

Stál jste mezi těmi, kteří pokládali u Hlávkovy koleje věnec. To jste pokládal ještě za Akademii věd ČR, které jste ještě nedávno předsedal?

"Ne, tentokrát jsem ten věnec tady položil sám za sebe. Byl jsem tu už mnohokrát předtím právě jako předseda Akademie věd  a tentokrát  za Akademii tu byla má nástupkyně, která pokládla věnec za Akademii zrovna přede mnou. Proč tu je Akademie má své opodstatnění. Zavřením vysokých škol totiž Němci tehdy sledovali likvidaci české inteligence."

Poklonit se památce studentů, kteří byli odtud od Hlávkovy koleje  a z dalších kolejí v Praze, v Brně a v Příbrami v roce 1939  odvlečeni do koncetračních táborů a deset z nich bylo ještě v Praze v Ruzyni popraveno, přišli v roce 2017 i další politikové a představitelé spolků, které tuto historii připomínají.

Nutno ovšem připomenout, že z kandidátů na prezidenta se zde objevil a věnec položil v roce 2017 sám za sebe jen Jiří Drahoš.

Zdali tomu bylo také proto, že z pietní akce pořádané v ranních hodinách 17. listopadu 2017 vysílal přímý přenos mimo jiných televizní program ČT24 vyvrátil Jiří Drahoš poznámkou, že tady bude i za rok.


Otázka, která byla položena na začátku, už není aktuální.  Senátor Jiří Drahoš v roce 2018 k Hlávkově koleji s ochrankou nepřijde. Na předsedu Senátu jej nikdo nenavrhl.    

   Prvnizpravy.cz rovněž napsaly ... 
 (ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)