Svátek má: Zbyšek

Byznys

Velikost textu:

Contra Magazin: EU musí počítat s Itálií, i přes její dluhy a odpor

Contra Magazin: EU musí počítat s Itálií, i přes její dluhy a odpor

Z důvodu neochoty podřídit se Bruselu může Evropa požadovat od Říma, aby přijal opatření k odstranění nadměrného schodku a dokonce mu uložil finanční sankce.

Ilustrační foto
16. listopadu 2018 - 07:20

Itálie však není malé Řecko. I přes dluhy zůstává třetím největší ekonomikou  v EU a vývoj konfliktu by mohl otřást evropskou měnou a vést k narušení celé eurozóny, varuje rakouský Contra Magazin.

Italská vláda je kritická vůči Evropě a nemá strach vznést námitky proti Bruselu. Proto, když si současná italská vláda  uvědomila, že kolaps Itálie zničí celou eurozónu, rozhodl se Řím, že bude vzdorovat Evropské unii.

Poté, co Evropská komise před třemi týdny odmítla návrh italského rozpočtu, vláda v Římě po lhůtě stanovené Bruselem převedla splátku. To umožní Itálii přijmout opatření k odstranění nadměrného schodku rozpočtu. Podle nových předpisů EU, pokud italská vláda ignoruje evropské požadavky, může být Itálii uložena finanční sankce.

Nicméně, jak v Římě, tak v Bruselu vědí, že Italové mají velký vliv. Pokud Evropská unie uloží sankce vůči Itálii, mohlo by to vést k podkopání celé eurozóny. Koneckonců, Itálie není malé Řecko, zdůrazňuje autor článku.


Vláda, která se skládá z Hnutí pěti hvězd a Ligy severu, plánuje rozpočet s deficitem ve výši 2,4% HDP - a to navzdory tomu, že dluhy Itálie jsou extrémně velké a již převyšují celkový dluh Německa s mnohem produktivnější ekonomikou.

Současně je ale Itálie třetím největším hospodářstvím v eurozóně. Navíc Řím již na příkladu Řecka viděl, že radikální úsporná politika nevyřeší tento problém a přinese celé zemi chudobu a strach. Současná situace také nemůže být označena jako pozitivní, přinejmenším přináší ekonomice krátké oddlužení - a to navzdory skutečnosti, že strukturální reformy země jsou zbytečné, připouští rakouský novinář.

Podle Contra Magazinu by Brusel a Berlín neměli být příliš aktivní, když vyvíjejí tlak na Itálii, protože v takovém případě bude Řím pouze reagovat na základě rozporu, a nakonec to přinese více škody než užitku všem ostatním zemím eurozóny. Euro je ve srovnání s jinými měnami již pod tlakem a kdo ví, jak se situace vyvine, pokud povolíme, aby se tento konflikt zhoršil, varuje rakouský časopis.

(rp,prvnizpravy.cz,cotramagazin,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
85.1
CEZ
526
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
870
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
852
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
746
PHILIP MORRIS CR
13760
O2 C.R.
250
UNIPETROL
382.5
VIG
620